תמונת מנוי: מחווה קולנועית לאפרים קישון: חמישה סרטים והרצאה

מחווה קולנועית לאפרים קישון: חמישה סרטים והרצאה

עונה: 2017/2018
כרטיסי מנוי: 6

פרטים נוספים

מחווה קולנועית לאפרים קישון

25-27 בדצמבר, חמישה סרטים והרצאה.

חתן פרס ישראל, אפרים קישון, מהיוצרים הגדולים בקולנוע הישראלי שכתב וביים קולנוע בועט, סאטירי ועוקצני המשקף את החברה הישראלית ורלוונטי גם היום.

אוצר המחווה: יואב גינאי

 

יום ג' 25.12

 18:30 השועל בלול התרנגולות (1978)

הסרט מבוסס על הרומן שכתב קישון ב-1955 והופק כסרט קולנוע בשינויים קלים בלבד. הלב של ח"כ אמיץ דולניקר חלש, כנראה בגלל נטייתו האין סופית לדיבורי סרק בעלי אופי עסקני-פוליטי. בעודו מחכה לעזרה רפואית, הוא שוקע בחלום. בחלומו הוא מגיע לכפר נידח בו לא שמעו על כסף או על מערכות בחירות. בניסיון להביא את הכפר לקידמה, מחליט הח"כ ליזום מערכת בחירות מפולפלת. הזוכה מבין שלושת המועמדים יקבל עגלון וסוסה צמודים. דולניקר חושב שהוא מנהל את העסק, אבל לפוליטיקה חיים משלה.

 

20:30 סלאח שבתי (1964)

סאלח שבתי החל כסדרת מערכונים שכתב אפרים קישון ללהקת הנח"ל בשנות החמישים. את ההשראה לדמות שאב קישון מעולה חדש, שהוא ומשפחתו התגוררו עמו בצריפון במעברת "שער העלייה" בחיפה, בשנת 1949.

סאלח שבתי מגיע לשדה התעופה לוד עם 7 או 8 ילדיו (הוא לא יודע) עם אשתו ועוד אשה זקנה. סאלח ומשפחתו מועברים למעברה. סאלח משתלב במהרה בחיים שם, והופך להיות בטלן ושתיין ערק כפייתי. כשהוא מבקש לעבור לשיכון, כל הפקידים ממוצא אשכנזי משיבים פניו ריקם. כשמגיעים שליחים מטעם המפלגות המתחרות לבחירות, הם מבקשים מסאלח המנהיג שיארגן הצבעה חמולתית בעבור שיכון הולם. סלאח מסכם סיכומים עם כל המפלגות, ונשאר ’בין הכסאות’ לאחר הבחירות. בעיה נוספת מתעוררת סביב חיזורו של בן קיבוץ אחרי בתו של סלאח. בסוף הכל מסתדר, וסלאח גם מוצא פיתרון מקורי לבעיית השיכון

זהו הסרט הישראלי הראשון שהועמד לזכייה בפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר והראשון שזכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הזר הטוב ביותר. מאוחר יותר הופק גם כמחזמר.

 

יום ד' 26.12

18:30 ארבינקא (1967)

 חיים טופול הוא ארבינקא, דמות שהופיעה בכתביו של קישון וממנה הושאלו סיטואציות עמוסות ביקורת על הישראלים. ארבינקא הוא בטלן תל-אביבי חסר אחריות ושונא ביורוקרטיה, שמוצא זמן כדי ללעוג לפקחים, פקידים, אנשי עדות המזרח ואנשי העולם התחתון. עד שיתממש חלומו לזכות בפיס, ארבינקא ישן, סובא ומתהולל במסיבות זרים. את תשומת לבו תופסת שוטרת מתחילה והוא מנסה לחזר אחריה. לצורך מימוש רצונותיו הוא מחליט לשדוד את קופת הפיס.

 

20:30 מפגש עם דר' רפי קישון. מנחה - יואב גינאי

בנו הבכור של אפרים קישון, יספר על הקשר לאביו- גדול יוצרי ההומור הישראליים, על ההומור הייחודי, הבידור, החיים והסרטים של אביו, מקורות ההשראה והחיים לצד אב-יוצר.   כולל קטעים מתוך המופע "ההומור, החיים והסרטים" בתיאטרון הקאמרי

 

יום ה' 27.12

18:30 תעלת בלאומילך (1968)

הסרט מבוסס על הומורסקה בשם "אגדה על תעלה בתל אביב" של קישון  שפורסמה לראשונה בשנת 1952  

בלאומילך הוא הפועל השתקן והחרוץ שקודח יום ולילה באדמת כיכר מוגרבי. הפרעות בתנועה ותלונות השכנים לא משנים דבר. גם לעובדי העירייה אין תשובה למחדל הנורא, אבל יש להם סברה: איש משרד הקידום הממשלתי הגה זאת כדי להכשילם בבחירות. טעות. בלאומילך חופר על דעת עצמו, והיחיד שמבין זאת הוא מזכירו של מנהל מחלקת הכבישים. כדי שלא לחשוף את המחדל אוסרים הממונים עליו לחשוף זאת לציבור הרחב. בינתיים, בלאומילך מגיע כבר לים. נערכות חגיגות מפוארות ואפילו ראש העיר נואם. המזכיר, שעדיין מנסה לחשוף את העניין, נכלא בבית משוגעים. בדרך הוא רואה את בלאומילך קודח בכיכר מלכי ישראל.

הסרט זכה להצלחה קופתית ולביקורות אוהדות, זכה בפרס הסרט הזר בפסטיבל הסרטים של ברצלונה ובפרס חבר השופטים בפסטיבל הסרטים של מונטה קרלו, והיה מועמד לפרס גלובוס הזהב.

 

20:30 השוטר אזולאי  (1971)

סרטו הראשון של קישון שלא התבסס על הומורסקות קיימות שלו, מספר על השוטר אברהם אזולאי- שאת דמותו מגלם השחקן שייקה אופיר- אדם תמים, שוטר שלומיאל, שלא מצליח לעלות בסולם הדרגות ונשאר רב-שוטר פשוט, שלא מפענח פשעים גם אם המתרחשים מול עיניו, ומאפשר לפושעים לחמוק מזרוע המשטרה שוב ושוב. בשל כך, נאלצים מפקדיו לפטרו.

הסרט זכה לביקורות מוצלחות ולהצלחה קופתית, היה מועמד לפרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר וזכה בפרס גלובוס הזהב לסרט הזר, בפרס הסרט הזר בפסטיבל הסרטים של ברצלונה, בפרס הבמאי בפסטיבל מונטה-קרלו ובפרס השופטים באטלנטה.

בחירת הרכב המנוי

בחירת סוג וכמות הכרטיסים

מחיר כל מנוי:

כרטיסי מנוי:
כרטיסים

סה״כ מחיר:
לפני הנחה (מחיר מעודכן יופיע בעמוד הבא)

מערכת כרטיסים מערכת למכירת כרטיסים